Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Eylül > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (9/2013)

Türkiye'nin engellilikle ilgili yeni kampanyası New York'taki toplantıda ön plana çıktı

NEW YORK, 24 Eylül 2013 - Türkiye'nin yenilikçi özellikler taşıyan "Bir Sen Daha Var" kampanyasına ilişkin haberler, kampanya başlatıldıktan sadece birkaç gün sonra New York'a ulaştı.

devamı

UNICEF: Suriye'deki çatışmaların kapana kıstırdığı çocuklara ulaşmak ve bu çocukları korumak için acilen harekete geçilmesi gerekiyor

NEW YORK, 23 Eylül 2013 - UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre Suriye'deki çatışmaların kapanına sıkışmış sivillerin durumu giderek kötüleşmektedir ve bugün binlerce çocuğun yaşamını güvence altına almak üzere insani yardımlara erişim sağlamak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekmektedir. Dünya liderleri New York'taki 68. BM Genel Kurulu için bir araya gelirken UNICEF, giderek tırmanan çatışmalı durumun çocukların acil ihtiyaçlarını karşılayacak yardımlara ulaşamamaları anlamına geleceği uyarısında bulundu. Bu yardımlar arasında aşılar, temiz içme suyu, barınak, eğitim ve psikolojik destek de bulunuyor.

devamı

Çocuk ölümleriyle ilgili hedefe ulaşılamazsa beş yaş altı 35 milyon çocuk ölüm riskiyle karşı karşıya kalacak

NEW YORK, 13 Eylül 2013 - Yeni yayınlanan bir UNICEF raporu bugünkü gidişatın sürmesi durumunda, dünyanın, Binyıl Kalkınma Hedefi 4'e (beş yaş altı ölüm hızının 2015 yılına kadar üçte iki oranında azaltılması) ulaşamayacağını gösteriyor. Daha kötüsü, bugünkü eğilimlerin sürmesi durumunda bu hedefe ulaşılması 2018 yılında bile mümkün olmayacak. Bu konuda harekete geçilmemesinin bedeli alarm verici ölçüde ağırdır: Küresel topluluğun ilerlemeleri hızlandırmak için hemen harekete geçmemesi durumunda 2015 ile 2028 yılları arasında 35 milyon çocuğun daha önlenebilir nedenlerden dolayı ölüm riski bulunmaktadır.

devamı

Şartlı Nakit Transferi nesiller arası süren yoksulluk döngüsünü kırmanın en etkili silahıdır.

Ankara/ 10 Eylül 2013 - "Şartlı nakit transferi aldığımız zaman mesela ister istemez onları eşya alıyoruz yeni eşyalar ayakkabı, kitap, normal hikaye alıyoruz çocuklarımıza mesela, Eşya alıyoruz çantalarına koyuyoruz seviniyorlar ve sevindikleri içinde seve seve okula gidiyorlar", Yıldız A.

Yukarıdaki yorum Türkiye'de Uygulanan Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) Programının Fayda Sahipleri Üzerindeki Etkisinin Nicel ve Nitel olarak Ölçülmesi Projesinde ŞNT aldıktan sonra çocukların okula devam durumunda bir değişiklik oldu mu sorusuna verilen bir yanıt.

devamı

UNICEF aile içi şiddete karşı harekete geçilmesi için elektronik müzik grubu Moderat'la ortak çalışma içinde

NEW YORK, 8 Ekim 2013 - UNICEF #ENDviolence girişimini desteklemek üzere bugün özgün bir video yayınladı. Video, kendi yaşamlarında ve topluluklarında aile içi şiddete karşı mücadelede çocukları esinlendirmeyi amaçlıyor. Videoda Moderat'ın Monkeytown/Mute etiketiyle çıkan yeni ikinci albümü II'de yer alan hayli düşündürücü "Gita" adlı parça izlenmektedir. Yayın, UNICEF'in bu alanda büyük yankı uyandıran #ENDviolence girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Girişim, "görünmeyeni görünür" kılarak çocuklara yönelik şiddet konusunda duyarlılık yaratmayı ve yerel girişimleri harekete geçirmeyi hedefleyen küresel bir hareket.

devamı

Gençler haklarını arıyor: "Biz bugünün ortağıyız sadece gelecek kuşak değiliz"

İSTANBUL/CENEVRE, 6 Eylül 2013 - Eğitim ve 2015 sonrası kalkınma hedefleri gündemi ile ilgili önemli bir bölgesel istişare toplantısı Avrupa ve Orta Asya bölgelerinden 22 ülkeden genç katılımcılarla birlikte 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Binyılın Kalkınma Hedefleri çocuklara ve gençlere yarar sağlamıştır; ancak çocuklara uygun bir gelecek yaratmak için daha yapılacak işler vardır. Avrupa ve Orta Asya, ergenlerin ve gençlerin 2015 sonrası kalkınma gündeminin belirlenmesine anlamlı ve kapsayıcı bir katılım sağlamaları için çaba gösteriyor.

devamı

Suriyeli mülteci çocuklar için yaşamsal yardım malzemeleri havadan Erbil'e aktarıldı

Irak'ın Kürt yönetimi bölgesindeki 20 bin kadar Suriyeli çocuğa ve ailelerine yönelik 100 tonluk yardım malzemesi çocukların ve ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak ERBİL, Irak, 1 Eylül 2013 - Suriyeli mülteci çocuklara ve ailelerine 100 ton acil yardım malzemesi taşıyan bir uçak bu akşam Irak'ın Kürt yönetimi bölgesindeki Erbil'e ulaştı.Yukarıda sayılan bu yardım malzemeleri daha önceki 12 kamyonluk malzemeden sonra ulaştırılan yeni bir partiyi oluşturuyor. Yaklaşık 50 bin kişiye yönelik olup ağırlıklı olarak hijyen malzemelerinden oluşan bu parti, önceki haftanın başlarında UNICEF’in Mersin’deki (Türkiye) deposundan yola çıkmıştı. Ayrıca Bağdat’tan da 4 kamyonluk bir başka yardım konvoyu yola çıkmıştı.

devamı