UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2013)

Gençlerle nasıl bir gelecek istediklerine dair bölgesel istişare toplantısı önümüzdeki hafta başlıyor

İSTANBUL/CENEVRE, 29 Ağustos 2013

NE YAPIYORUZ: Ergen ve gençlerle 2015 Sonrası Kalkınma Hedefleri ve Eğitim üzerine büyük bölgesel istişare toplantısı 2-6 Eylül'de Avrupa ve Orta Asya'dan 22 ülkenin katılımıyla gerçekleşecektir. Engeli olan ve olmayan, uzak yerlerden, etnik azınlıklardan gençler de görüşlerini seslendireceklerdir. Basın mensuplarını istişarenin son günü düzenlenecek olan basın toplantısına davet ediyoruz.

devamı

UNHCR /UNICEF ORTAK BASIN AÇIKLAMASI Suriye krizinde utanç verici bir aşama: Bir milyon mülteci çocuk

CENEVRE/NEW YORK, 23 Ağustos 2013 - Suriye'deki savaşın üçüncü yılına girmesiyle birlikte, mülteci olarak ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli çocuk sayısı bir milyona ulaştı.

UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake yaptığı açıklamada, "Bir milyonuncu mülteci çocuk yalnızca bir rakam değil. Bu çocuk evinden, hatta belki ailesinden kopartılmış bizim yeni yeni idrak etmeye başladığımız korkularla yüz yüze gelmiş gerçek bir çocuk." dedi.

devamı

Suriye'de kimyasal silah kullanımı iddiaları konusunda UNICEF'in açıklaması

NEW YORK, 21 Ağustos 2013 - "Şam çevresinde, büyük olasılıkla içinde çocukların da bulunduğu sivillere yönelik saldırı haberleri son derece rahatsız edicidir. Bu tür korkunç eylemler, tüm taraflara ve taraflar üzerinde etkisi olanlara, bu feci çatışmanın çok uzun süredir devam ettiği ve çocukların fazlasıyla acı çektiği konusunda bir uyarı olmalıdır."

devamı

Orta Asya'da Hükümetler Kapsamada Kararlı

Duşanbe, Tacikistan: Beş Orta Asya ülkesinin hükümeti - Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan - UNICEF destekli Çocuk Koruma Forum'unda engelli çocukların kapsanması için ulusal politika ve uygulamalarda reform yapma konusunda güçlü taahhütlerde bulundular. Erken tanı ve rehabilitasyon için sistem ve politikaların güçlendirilmesi, engelli çocukların ailelerine yönelik toplum temelli destek hizmetlerinin oluşturulması, engelli çocuklar da dahil olmak üzere bütün çocukların haklarının hayata geçirilmesinin önüne bariyerler koyan damgalama ve ayrımcılığa karşı mücadele edilmesi için hemen harekete geçme kararlığını gösterdiler.

devamı

Yargıç: Türkiye'de yargıda görev yapan meslekten kişilerin eğitilmeleri yaşanan trajedilere son verecek

Yıllar öncesine ait hüzünlü bir öykü ve bir yargıcın acı anıları, UNICEF'in Çocuklar için Adalet programının sıcak bir Temmuz hafta sonu ülke gündemine yerleşmesine neden oldu. Yüz binlerce abonesi ve milyonlarca İnternet izleyicisiyle ülkenin en önde gelen gazeteleri arasında yer alan Hürriyet'in ön sayfa haberlerinden biri "Musa'nın Mirası" başlığını taşıyordu.

devamı

Türkiye'deki Suriyeli çocuklar geleceğe köprü kuruyor

Güvenli bir mekan, sanat tartışması, malzemeler, umut verici bir konu. Suriyelilerin yaşadığı Türkiye'deki kamplarda düzenlenen yeni sanat derslerinde katılımcı çocuklar neler keşfedecek, ve neler tasarlayacak. OSMANİYE VE SARIÇAM KAMPLARI, 2 Ağustos 2013 - "Düşüncelerimi herhangi bir baskı olmadan ifade etmek; özgürlük ve güvenlik içinde yaşamak..." Savaş nedeniyle yerinden olan ve halen Türkiye'deki bir kampta yaşayan Suriyeli bir çocuk, UNICEF -Türkiye desteğiyle düzenlenen bir sanat dersinde çocuk haklarını böyle tanımlıyordu.

devamı

UNICEF: Anne sütüyle besleme tarihteki en ucuz ve etkili yaşam kurtarıcısıdır

NEW YORK, 1 Ağustos 2013 - Bugün başlayan Dünya Emzirme Haftasında UNICEF bir çocuğun yaşamının kurtarılmasında en etkili ve masrafsız yol olarak bu uygulamaya odaklanıyor. Gelgelelim bugün altı aylıktan küçük çocukların yarısından azı yalnızca anne sütüyle beslenmektedir ve uygulamanın yaygınlaştırması için güçlü bir önderliğe gerek duyulmaktadır. UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Geeta Rao Gupta konuya ilişkin olarak şu görüşleri dile getirdi: Sağlık söz konusu olduğunda, bebekler ve anneler için bu kadar olumlu etkileri olup hükümetler açısından bu kadar az masraflı başka hiçbir müdahale yoktur. Anne sütüyle beslenme bir bebek için ilk "bağışıklanma", bugüne kadar bulunmuş en etkili ve ucuz yaşam kurtarıcısıdır.

devamı

Orta Asya Çocuk Koruma Forumu engelli çocukların kapsanması yolunu açıyor

DUŞANBE, 1 Ağustos 2013 - Bugün başlayan Çocuk Koruma Forumu, hükümetlerin ve ortakların, toplumda en güç durumdaki, dışlanmış ve görünmez kesimleri oluşturan engelli çocukların haklarının yaşama geçirilmesi için almaları gereken yolu tartışacak. 1-3 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek Orta Asya Dördüncü Çocuk Koruma Forumu'nun ev sahipliğini Tacikistan Hükümeti ile UNICEF yapıyor. Forum, aile desteğinin ve duruma uygun yardımların güçlendirilmesi yoluyla engelli çocukların kapsanmasına yönelik üst düzey bir platform olarak işlev görüyor. Bu kapsama, engelli olsun olmasın tüm çocuklara, ailelerine ve toplumlarına yarar sağlayacaktır.

devamı