Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2013)

Uluslararası Konferans, Türkiye'de Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite, Erişim ve Hakkaniyetin Arttırılması Çağrısı Yaptı

ANKARA, 20 Haziran 2013 - Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) ev sahipliği yaptığı uluslararası konferans, ülkenin kaliteli Erken Çocukluk Eğitimini (EÇE) tüm çocuklar için ulaşılabilir hale getirme arzusunu güçlendirmiştir. 2010 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, EÇE hizmetlerini yaygınlaştırmak ve hizmet kalitesini arttırmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. UNICEF, Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi projesini destekleyerek bu çalışmaya katkıda bulunmaktadır. Erken çocukluk gelişimi alanında kaliteli müdahalelerin, yoksulluğun çocuklar, aileler, kadınlar, topluluklar ve toplumlar üzerindeki etkilerini hafiflettiği, haksızlık ve eşitsizlikleri giderdiğini kanıtlayan çok sayıda araştırma bulunuyor.

devamı

DÜNYA MÜLTECİLER GÜNÜ

Şu anda son 18 yıldan daha çok insan mülteci veya ülkesi içinde göç ettirilmiş durumda. Bunlardan % 46'sı 18 yaşın altında. Bu da 7 milyondan fazla çocuk mülteci demek.
devamı

"TÜRKİYE'DE ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE YENİ YÖNELİMLER: KALİTE, ERİŞİM, HAKKANİYET" Konulu Uluslararası Konferans

Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında 18-19 Haziranda Ankara Swissotel'de gerçekleştirilecek.

devamı

Birleşmiş Milletler'e Almanya'dan Destek

Binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye ve diğer bölge ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren UNICEF ve WFP'ye, Federal Almanya Cumhuriyeti 25 milyon Euro bağışta bulunacak. Konuya ilişkin açıklama Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel tarafından yapıldı.Türkiye’deki kamplarda Suriyelilere sağlanan koşullar ve verilen hizmetlerden oldukça etkilendiğini ifade eden Bakan Dirk Niebel ise, özellikle WFP, AFAD ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen “Gıda Kartı” uygulaması ile kadın ve çocuklardan oluşan dezavantajlı gruplara yönelik UNICEF tarafından gerçekleştirilen çalışmaların önemine vurgu yaptı. Ayrıca, bu son 25 milyon Euro’luk katkı ile Almanya tarafından sağlanan yardım miktarının 165 milyon Euro’ya ulaştığını, bundan sonra da Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından yapılan yardımların devam edeceğini belirtti.

devamı

UNICEF, Suriye krizi için ortak fon çağrısının açılışına katılıyor

Ne: UNICEF'in, Suriye İnsani Yardım Müdahale Planı ve 2013 Bölgesel Müdahale Planı için gerçekleştirilen yeni insani yardım için fon çağrısının açılışına katılması Kim: Ted Chaiban, UNICEF Acil Durum Programları Ofisi Direktörü Ne Zaman: 7 Haziran Cuma, 11:00- 14:30

devamı

Kararlı önderlik ve sahiplenme yetersiz beslenmeye karşı mücadelenin kazanılmasında kilit önem taşıyor

Lancet'e göre malnütrisyon her yıl 3 milyon çocuk ölümünden sorumlu NEW YORK - UNICEF dün yaptığı bir açıklamada, anne ve çocuk beslenmesi konusunda Lancet dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmanın, yetersiz beslenmeye karşı verilen mücadelenin kazanılması için ulusal ve küresel düzeyde kararlı bir önderliğe ve sahiplenmeye duyulan ihtiyacı bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

devamı