Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2013)

Ceza İnfaz Kurumlarında Bulunan Çocuklara Yönelik Kötü Muamele İddialarına İlişkin Basın Açıklaması

Ankara, 31 Mayıs 2013 - UNICEF, çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından bildirildiği üzere, cezaevlerindeki çocuklara yönelik kötü muamele, kimi durumlarda ise insanlık dışı ve aşağılayıcı uygulamalara ilişkin iddiaları büyük bir üzüntüyle karşılamaktadır.

27 Mayıs tarihinde Gündem: Çocuk Derneği ve Çakıl Derneği, İzmir-Şakran ve Antalya cezaevlerindeki çocuklara yönelik sistematik kötü muamele ve ayrımcılığa ilişkin ciddi iddialarda bulunmuştur. Bu iddialar, diğer kuruluşlarca hazırlanan raporlara, geçmişte ve bugün cezaevlerinde kalan çocuklar ve ailelerinden toplanan bilgilere dayanmaktadır. Ayrıca, TBMM üyeleri Ertuğrul Kürkçü ve Rıza Türmen 17 ve 29 Mayıs tarihlerinde ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında bu iddiaları kamuoyuyla paylaşmıştır.

devamı

UNICEF: Ya acilen müdahale ya da Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya'da yeni bir kuşağın yitirilmesi

CENEVRE, 30 Mayıs 2013 - UNICEF'e göre Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Asya'da engelli çocukların desteklenmesi açısından önemli reformlar gerçekleştirilmesine ve pek çok olumlu değişime karşın milyonlarca engelli çocuk bugün hala bir kenarda bırakılmış, unutulmuş ve görünmez durumdadır. Bölgede engelli çocuk sayısı 5,1 milyon olarak tahmin edilmektedir. Temel bir çocuk hakkı olmasına karşın bu çocukların 3,6 milyonu resmi kayıtlarda yer almamaktadır ve sonuçta bu çocuklar kendi toplumlarında kayıp, dışlanmış durumdadır. Kayıtlarda yer alanlar ise devlete ait kurumlara gönderilmekte, bir başka çocuk hakkından daha yoksun kalarak okula gidememektedir. UNICEF ile Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin daimi misyon temsilcileri arasında Cenevre’de gerçekleştirilen bir toplantıda konuşan Poirier şunları söyledi:  “Engelli çocuklar, toplumun en savunmasız ve güç durumdaki kesimini oluşturmaktadır. Bu bölge küresel ölçüde örnek teşkil edecek uygulamalar gerçekleştirmiş, çocuk refahı alanında önemli reformlar yapmıştır; şimdi, engelli çocukların toplumca kapsanması sürecini hızlandırmamız gerekiyor.” 

devamı

UNICEF'TEN KAMP DIŞINDA KALAN SURİYELİLERE DESTEK

UNICEF, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yürütülen eğitim faaliyetlerine desteğini tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okul olarak kullanılmak üzere AFAD'a tahsis edilen ve iç donanımı UNICEF tarafından yapılan Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nin açılış töreni 24 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Törene Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. Abulaban, Şanlıurfa Protokolü temsilcileri ile UNHCR Alan Koordinatörü Robin Ellis ve diğer temsilcileri katıldı.

devamı

UNICEF Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında ortaklaşa hayata geçirilecek çalışmalar için Türk Kızılayı ile işbirliği protokolü imzaladı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından imzalanan protokolün törenine Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean- Maurice Ripert, Dış İşleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Erdoğan İşcan ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer katıldı.

Protokol, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi" altında, Türk Kızılayı ile birlikte yürütülecek faaliyetlerin içerik ve uygulanma yöntemlerini kapsıyor.

devamı

59 öncelikli ülkenin yarısından fazlası tetanosla savaşı kazandı

NEWYORK - Anne ve Yeni Doğan Bebekler için Tetanosu Ortadan Kaldırma Girişimi'nin (AYT) paydaşları bugün yaptıkları açıklamada, annelerin ve yeni doğan bebeklerin ölümüne yol açan en ölümcül hastalıklardan biri olan tetanosun, 59 öncelikli ülkenin yarısından fazlasında ortadan kaldırıldığını açıkladılar. Dünyada her dokuz dakikada bir yeni doğan bir bebek, tetanosdan hayatını kaybetmektedir ve bu bebeklerin tamamına yakını, dezavantajlı bölgelerde ve topluluklarda yaşayan fakir ailelere mensuptur.

devamı

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis'in Suriye ile İlgili Açıklaması

AMMAN, 5 Mayıs, 2013 - UNICEF El-Beyda ve Banyas'taki son ölüm haberleriyle dehşete düşmüş ve sarsılmıştır. Gelen haberlere göre 2 ve 3 Mayısta bu iki şehirde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetmiştir. Bütün taraflar uluslararası yasal yükümlülüklerine uymak, çocukların yaşamlarının kutsallığına saygı göstermek zorundadır.” 

devamı

"Sarıl Bana" - Çalıştayda Engelli Çocuklar için İletişim Stratejisi Belirlendi

ANKARA - Engelli çocuklar ve aileleri ile toplum arasındaki sosyal mesafenin azaltılması için geliştirilen entegre iletişim stratejisinin eylem planını belirlemek üzere 2 Mayıs'ta Ankara'da bir çalıştay yapıldı. Çalıştay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğinde düzenlendi. Çalıştaya kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör, BM İletişim Grubu, öncü üniversitelerden akademisyenler, STK'lar, engelli çocuklar ve ailelerini temsil eden 80'den fazla kişi katıldı.Çalıştayda açılış konuşmaları UNICEF Türkiye Temsilci yardımcısı Regina De Dominicis ve Dr. Aylin Çiftçi,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü tarafından yapıldı.

devamı