Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2013)

UNICEF açıkladı: Temiz olmayan su, yetersiz sanitasyon ve hijyen yüzünden her gün çocuklar ölüyor

NEW YORK, 22 Mart 2013 - Dünya bugün Dünya Su Günü'nü kutlarken UNICEF hükümetlere, sivil topluma ve yurttaşlara istatistiklerin ardındaki çocuk yüzlerini unutmamaları çağrısında bulundu. Küresel ölçekte, her gün 5 yaşından küçük tahminen 2 bin çocuk ishalli hastalıklar yüzünden ölmektedir ve bu ölümlerin yaklaşık 1.800 kadarı su, sanitasyon ve hijyenle ilişkilidir.

devamı

Sözümüz söz: Kadına karşı şiddeti sona erdirmek için harekete geçme zamanı

Ankara, 8 Mart 2013 (BM Türkiye) - Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet coğrafi ve ekonomik sınır tanımaksızın dünyanın dört bir yanında toplumları etkileyecek seviyede küresel bir salgın olarak varlığını sürdürüyor. Kadınlara ve kız çocuklarına dünyanın dört bir yanında uygulanan ve insanı şoke eden şiddet eylemleri her gün gazetelere haber oluyor. En kötüsü ise bazı kereler mağdurların başlarına gelen olaylardan sanki kendileri sorumluymuş gibi cezalandırılmaları. Şiddet olaylarını gerçekleştirenler çoğu kez ceza almadan kurtulurken, mağdurlar konuşmaktan ve haklarını aramaktan korkuyorlar.
devamı

UNHCR'den Guterres: Suriyeli mültecilerin sayısı bir milyona ulaştı

Basın Açıklamaları, 6 Mart 2013

UNHCR'nin Suriye bölgesindeki ofislerinden alınan verilere göre mülteci olarak kaydı yapılan veya bu durumda görülüp yardım edilen Suriyelilerin sayısı bir milyona ulaşmış bulunuyor.

devamı

İsrail'in askeri gözetimi altındaki Filistinli çocuklar için daha iyi koruma gerekiyor - UNICEF

KUDÜS, 6 Mart 2013 - UNICEF bugün yaptığı bir açıklamada İsrail'in askeri gözetimi altında tutulan Filistinli çocuklara yönelik muamelesinin iyileştirilmesi için benimsenebilecek pratik önlemleri özetledi. Çocukların kuruluşu UNICEF, İsrail'in askeri gözetimi altındaki çocuklar: gözlemler ve tavsiyeler başlığını taşıyan bilgilendirme raporunda, İsrail'in askeri gözetimi altında tutulan çocuklara Çocuk Haklarına dair Sözleşme ve diğer uluslararası standartlara uygun davranılmasına yönelik önlemler tavsiye etti.

devamı

UNAIDS ve UNICEF dünyaya geldiğinde HIV taşıyan bebeğin tedavi edildiği haberini memnuniyetle karşılamakta

Ve bulguların çoğaltılabileceği diğer araştırmaları merakla beklemektedir. Cenevre, 4 Mart 2013 - Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) ve UNICEF yaşamının ilk 30 saatinde virüs ilaçlarıyla tedavi edilen ve 18 ay HIV tedavisi uygulanan bebeğin iyileştiğinin görüldüğü yeni örnek çalışmayı memnuniyetle karşılamaktadır.

devamı