Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

Suriyeli gençler 'kayıp kuşak' olmamak için Türkçe öğreniyor

MALATYA, Türkiye, Aralık 2013 - Matematik Öğretmenliği Bölümünden yeni mezun olan Ahmed, Fizik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nevar, henüz 20 yaşındaki Tarih Bölümü 1. sınıf öğrencisi Fatma... Her üçünün de ortak özelliği Türkçe öğrenmeye yeni başlayan Suriyeli gençler olmaları. Onlar kayıp bir kuşak olma ihtimalini yakından hisseden gençlerden yalnızca birkaçı. Ünlü bir Türk şairi olan Bedri Rahmi Eyüboğlu "Üç dil" adlı şiirinde şöyle yazar: "En az üç dil bileceksin, en az üç dilde düşünüp rüya göreceksin"
devamı

Türkiye'deki kamplarda verilen eğitimlere katılan Suriyeli öğretmenler geleceğe daha umutla bakıyor

ŞANLIURFA, Türkiye, Aralık 2013 - Beyaz tahtalar, projektörler, laptoplar, masalar, sandalyeler, dosyalar, not defterleri ve kalemler birazdan başlayacak olan eğitim için hazır... Ancak bu kez ortalıkta mavi UNICEF çantalı minik öğrenciler görünmüyor. Çünkü bu özel eğitimi diğerlerinden farklı kılan, eğitime katılanların tamamının öğretmen olması. Onlar Türkiye'deki kamplarda bulunan Suriyeli öğretmenler. Şanlıurfa'daki Akçakale Kampındaki toplam 9 eğitim çadırında düzenlenen ve bir tam gün boyunca süren "Öğretmen Eğitimi", kampta bulunan 271 Suriyeli öğretmeni bir araya getirdi.
devamı

Gençlik çalışanları: Suriyeli çocukların en yakın arkadaşları ve eğitmenleri

ŞANLIURFA/KİLİS, Türkiye, Aralık 2013 - Şanlıurfa Akçakale'deki UNICEF Çocuk Dostu Alanda görev yapan gençlik çalışanı Elif, Bir yandan kamptaki okullarında eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, bir yandan da Çocuk Dostu Alanda keyifli bir ortamda yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.
devamı

UNICEF desteği ile gerçekleştirilen çocuk felci aşı kampanyasının ikinci turu başladı

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyasının ikinci turu başladı.

23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ikinci tur aşı kampanyası; 11 ilde (Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye) 0-59 aylık tüm çocuklar ile diğer 70 ilde Suriyeli aynı yaş grubundaki misafir çocukları kapsayacak. Aşılama kapı kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde sabit istasyonlar kurularak gerçekleştirilecek.

devamı

Halep'te öldürüldüğü bildirilen çocuklarla ilgili UNICEF açıklaması

Başvuru kaynağı: Maria Calivis, UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü AMMAN, Ürdün, 16 Aralık 2013 - UNICEF,Halep'te 28 civarında çocuğun da öldüğü söylenen bombalı saldırı haberleri karşısında dehşete kapılmıştır. Ulaşan haberlere göre saldırı 15 Aralık Pazar günü, Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinin belirli yörelerine helikopterlerden atılan bombalarla gerçekleştirilmiştir. Haberler bu saldırı sonucunda 14 ila 28 çocuğun yaşamını yitirdiği yönündedir.

devamı

Suriyeli Çocukların Eğitiminde, 'Bölge Tarihindeki En Kötü ve En Hızlı' Düşüş Gözlemleniyor.

CENEVRE/NEW YORK/AMMAN, 13 Aralık 2013 - Bugün basılan yeni bir rapora gore, Suriyeli çocukların eğitiminde, bölge tarihindeki en ani ve en hızlı düşüş gözlemleniyor. "Tamamlanmamış Eğitim", 2011'den bu yana, Suriyedeki yaklaşık 3 milyon çocuğun, çatışmanın sınıfları yok etmesi, çocukların okula gitmekten korkması veya ailelerin ülkeyi terk etmesi yüzünden, eğitimlerini bırakmaya zorlandığının altını çiziyor. Son birkaç on yıl içerisinde eğitimde kat edilen gelişme, üç yılda geriledi.

devamı

Kapsayıcı/Birlikte eğitime yönelik eylem çağrısı siyasal ivme kazanıyor

İSTANBUL, Türkiye, 13 Aralık 2013 - Orta ve Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesinden yirmi hükümet, milyonlarca çocuğun kapsayıcı ve kaliteli eğitim hakkının yaşama geçirilmesi çağrısına siyasal destek vereceklerini belirtti. Liderler, bu hafta İstanbul'da yapılan bölge eğitim bakanları konferansında Türkiye Hükümeti ile UNICEF tarafından yapılan "Eğitimde Hakkaniyet, Şimdi!" eylem çağrısına destek verdiler.

devamı

UNICEF 'Beş yaşından küçük 3 çocuktan 1'i resmen mevcut değil!

UNICEF kendi 67'nci doğum gününde açıkladığı yeni doğum kayıtları raporunda her çocuğu sayıp kaydetmenin önemini vurguladı NEW YORK, 11 Aralık 2013- UNICEF 67'nci doğum gününü kutladığı bugün yeni bir rapor yayınladı. Rapor, 5 yaşından küçük neredeyse 230 milyon çocuğun hiçbir zaman nüfusa kaydedilmediğini ortaya koyuyor. Bu durumda tüm dünyada beş yaşından küçük her 3 çocuktan hemen hemen 1'i kayıtlarda hiç görünmüyor. UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Rao Gupta duruma ilişkin şunları söyledi: "Doğum kaydı sadece bir hak olmanın ötesindedir. Bu, aynı zamanda, toplumların bir çocuğun kimliğini ve varlığını daha en başında nasıl tanıyıp kabul ettiklerinin bir göstergesidir. Doğum kaydı ayrıca çocukların unutulmamasının, haklarının inkar edilmemesinin ya da ülkelerinin kaydettiği ilerlemenin kıyılarında kalmamasının bir güvencesidir."

devamı

Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bölgesel düzeyde girişim başlatıldı

İSTANBUL, Türkiye, 10 Aralık 2013 - Okul dışında kalan milyonlarca çocuğun tekrar nitelikli eğitime erişiminin sağlanması için bugün 10'u Bakan düzeyinde olmak üzere 30 ülkenin temsilcilerine eylem çağrısı yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı'nın ev sahipliğinde ve UNICEF işbirliğinde düzenlenen "Her çocuğun nitelikli eğitime erişiminin sağlanması" konulu bölge konferansında gerçekleştirilen "Eğitimde Hakkaniyet, Şimdi!" adlı eylem çağrısı ile Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Kafkasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesindeki devletler, istisnasız her çocuğa yönelik eğitim reformlarını hızlandırmaları için harekete geçmeye çağrıldı.

devamı

Tüm Orta Doğu'yu kapsayan kampanya çerçevesinde 23 milyonu aşkın çocuğa çocuk felci aşısı yapılacak

UNICEF ve WHO çocuklara daha kolay erişilebilmesi için çağrıda bulundu KAHİRE, AMMAN, 9 Aralık 2013 - Orta Doğu'da tarihin gördüğü en kapsamlı bağışıklama çalışması bu hafta başlayacak. Amaçlanan, Suriye'de ve komşusu ülkelerde 23 milyonu aşkın sayıda çocuğa önümüzdeki haftalar içinde çocuk felci aşısı yapılması.

devamı

Çocuk felci aşısı kampanyasına Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyeli ailelerden tam destek

GAZIANTEP, Turkey / Kasım 2013 - Aşıların yapılmasına aileler olarak çok sevindik. Birçok hastalıkların sebebi çocuklara aşı yaptırılmaması diyor Taibe Abdülmecid Ismail. O, Suriye'de yaşanan insani krizden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Idlip kentinden ayrılarak Türkiye'ye sığındıktan sonra Gaziantep'teki Nizip 2 kampına yerleşen annelerden sadece bir tanesi... Dördü kız, ikisi erkek olmak üzere toplam altı çocuğu olan Taibe, biri 11 aylık diğeri ise 2,5 yaşında olan iki çocuğu ile kampın hastanesinde beklerken aşı kampanyası hakkındaki görüşlerini de bizlerle paylaşıyor.
devamı

Katy Perry UNICEF'in en yeni İyi Niyet Elçisi

NEW YORK, 3 Aralık 2013 - Bugün UNICEF Genel Merkezinde gerçekleştirilen özel bir törende dünyaca ünlü pop süperstar Katy Perry UNICEF'in en yeni İyi Niyet Elçisi olarak görevlendirildi. Bu vesileyle özel olarak vurgulanan nokta, UNICEF'in dünyanın en güç durumdaki çocuklarının ve ergenlerinin yaşamlarını iyileştirmek amacıyla yaptığı çalışmalara gençlerin de dahil edilmesiydi. UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake yeni görevlendirme dolayısıyla yaptığı konuşmada şunları söyledi: Katy Perry esasen çocuklar için yaptığı çalışmalarla tanınıyor; biz de bundan böyle kendisinin UNICEF adına "kükremesini" bekliyoruz. UNICEF'in en yeni İyi Niyet elçisi olarak aramıza katılmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz ve o olağanüstü sesini tüm dünyadaki çocukların ve gençlerin ortak sesi olarak dünyaya duyuruyoruz.

devamı

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake'in Taziye Mesajı: Nelson Mandela

UNICEF dünyadaki milyonlarca insanla birlikte Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela için yas tutuyor Bugün bir kahramanı, çocukların güçlü savunucusu kaybettik.
devamı