Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

HIV: Ergenler için yeni bir umut

BAKÜ/CENEVRE, 29 Kasım 2013 - HIV'li kişi sayısı Doğu Avrupa ve Orta Asya'da artmaya devam ederken, beş ülke önemli bir sorunu aşma yolunda adımlar atıyor: ergenlerin HIV konusunu konuşmalarını kolaylaştırarak ve HIV durumlarını belirlemek üzere test yaptırmalarını sağlayarak Azerbaycan'ın ev sahipliğinde, Belarus, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna ile birlikte düzenlenen üç günlük konferans bugün tamamladı. Konferansın amacı, gelecek haftaki Dünya AIDS Günü öncesinde ergenlerin test yaptırması gerekliliğini halka duyurup yaygınlaştırmaktı. Konferans, bu Cuma sona eren ilk Avrupa HIV Testi Haftasıyla da örtüşmüş oldu.

devamı

2005 yılından bu yana 850 bin bebek HIV'den kurtarıldı, ancak ergenlerde görülen eğilimler alarm verici

UNICEF raporu, ergenler arasında yeni enfeksiyonların özel hedef gözeten ve artırılan yatırımlarla 2020'ye kadar yarı yarıya azaltılabileceğine işaret ediyor NEW YORK, 29 Kasım 2013 UNICEF tarafından bugün açıklanan yeni bir rapora göre HIV'in anneden çocuğuna geçmesinin önlenmesinde büyük bir ilerleme kaydedildi ve bu kapsamda düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde 2005 ile 2012 yılları arasında 850 binden fazla yeni çocuk enfeksiyonu önlendi.

devamı

UNICEF Suriyeli çocuklara kışlık giysi sağlıyor

Osmaniye, Türkiye, 27 Kasım 2013 - Kasım ayının son günlerinde sıcaklıklar Türkiye genelinde düşmeye başlarken, yaklaşan kıştan Suriyeli sığınmacıların etkilenmemesi için yürütülen hazırlıklar da hız kazandı. Bu kapsamda Türkiye?de 10 ildeki 20 kampta yaşayan iki yaş altı çocuklar için kışlık giysi dağıtımları gerçekleştirmektedir.
devamı

UNICEF ve Rihanna Haiyan Tayfunundan Etkilenen Çocuklara Yardım Amacıyla "Filipinler İçin Varız" Kampanyasını Başlattı

Aralarında Skylar Diggins, Robinson Cano, Vanessa Hudgens'in de bulunduğu ünlüler UNICEF'in yardım ve toparlanma çabalarına destek veriyor NEW YORK (26 Kasım 2013) -  UNICEF Süper Tayfun Haiyan!ın yıkıcı etkilerine maruz kalan çocuklara yönelik acil ve uzun dönemli yardım çalışmalarının desteklenmesi amacıyla bugün "Filipinler İçin Varız" adıyla yeni bir kampanya başlattı. UNICEF destekçisi Rihanna kampanyanın başlatılmasına ve UNICEF'in Filipinlerdeki çalışmaları hakkında sosyal medya aracılığıyla farkındalık yaratılmasına yardımcı oldu. Kendisi ayrıca UNICEF ABD Fonu'na 100.000 dolarlık bağışta bulundu. Amerika Kadınlar Basketbol Ligi (WNBA)'dan Skylar Diggins, Amerikan Beyzbol Ligi (MLB) yıldızı Robinson Cano ve aktris Vanessa Hudgens de kampanyaya katılanlar arasında yer alıyor.

devamı

Lüksemburg da Suriyeli çocukların "kayıp kuşak" olmaması için gösterilen çabaya katıldı

NİZİP, Türkiye, 22 Kasım 2013 - Fırat nehri kıyısında ve Zeugma Antik Kenti'nin hemen yakınlarında kurulan Gaziantep'teki Nizip 2 konteyner kenti, ülkelerini savaştan ötürü terk etmek durumunda kalan yaklaşık 5,500 Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Bulutlu ve gri sabah havasına rağmen, o günü diğerlerinden farklı kılan bir durum daha vardı. Çünkü o gün özel bir ziyaretçi konteynır kenti ziyaret edecekti...
devamı

14. Ulusal Çocuk Forumu TBMM'de gerçekleştirildi

Ankara'da düzenlenen 14. Ulusal Çocuk Forumu'na Türkiye'nin dört bir yanından 162 çocuk katıldı. 11-18 yaş arasındaki çocuklar, iki gün boyunca tartışarak hazırladıkları önerilerini, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e sundular. ANKARA, 20 Kasım 2013 - Her yıl 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününde tüm illerden davet edilen Çocuk Hakları Komitesi temsilcileri ile Ulusal Çocuk Forumları düzenlenmektedir.

devamı

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada UNICEF gizli şiddet ve istismarın gün ışığına çıkarılması gerektiğini belirtti

NEW YORK, 20 Kasım 2013 - "Dünya Çocuk Hakları Günü" Çocuk Haklarına dair BM Sözleşmesi'nin kabul edildiği tarih kutlanırken UNICEF belirli bir çocuk kesiminin öncelikle gözetilmesi gerektiğini belirtmektedir: Hangi ülkede, toplumun hangi düzeyinde olurlarsa olsunlar, pek dikkat edilmeyen ve bildirilmeyen bir sorun olarak şiddet ve istismar mağduru olan çocuklar.

devamı

UNICEF: Dünyadaki tuvalet sorununa son vermede anahtar olarak tabandan hareketler

Dünya Tuvalet Günü dolayısıyla NEW YORK, 19 Kasım 2013 - Tuvalet, dünya nüfusunun üçte birlik bir bölümü için bugün bile ulaşılamayan bir imkân. UNICEF Dünya Tuvalet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada bu durumun çocukların sağlığı ve gelişimi üzerinde yıkıcı etkileri olduğuna dikkat çekti. Bununla birlikte, aradaki açığın kapatılmasında asıl anahtarın toplulukların kendileri olduğu vurgulanmıştır.

devamı

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNICEF'in de destek verdiği aşı kampanyası ile 1.5 milyon çocuğun çocuk felcine karşı aşılanacağını açıkladı

Ortadoğu bölgesinde çocuk felci salgını alarmı verilmesinden kısa bir süre sonra, Suriye ve Suriye'ye komşu ülkelerde çocuk felci ve diğer aşıyla önlenebilir hastalıklar için toplu aşı kampanyaları düzenlenmeye başladı. GAZİANTEP, Türkiye, 18 Kasım 2013- Suriye'de çocuk felci vakalarına rastlanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bölgede oluşabilecek bir salgına karşı tedbir almak amacıyla bir aşı kampanyası başlattı. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun de destek verdiği kampanya ile 0 - 59 aylık 1.5 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

devamı

Güneydoğu Avrupa'da çocuklara yönelik şiddete son vermede önemli bir adım

TİRAN/CENEVRE/BRÜKSEL, 12 Kasım 2013 - Güneydoğu Avrupa'nın dört ülkesinde çocukların şiddetten korunmasını amaçlayan ortak AB ve UNICEF girişimi, konuyu Avrupa ölçeğinde bir öncelik haline getirme çağrısıyla sonuçlandı. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama konuya ilişkin olarak şu görüşü belirtti: "Hükümetim ve ben çocuklara yönelik şiddete son vermeye yardımcı olma konusunda kararlıyız. Önde gelen diğer liderleri de bu küresel soruna Avrupa'da öncelik tanımak üzere bana katılmaları çağrısında bulunuyorum."

devamı

UNICEF derinleşen Haiyan krizi karşısında Filipinli çocuklar için 34 milyon dolar yardım çağrısında bulundu

MANİLA/NEW YORK/CENEVRE, 12 Kasım 2013 - UNICEF, Haiyan tayfunu sonrasında hayatta kalan 4 milyon Filipinli çocuğa yardım için 34 milyon dolar sağlanması çağrısında bulundu. Bu çağrı, kendilerini yeniden toparlayabilmeleri için çocukların ve ailelerinin duydukları ihtiyaca ilişkin ilk tahminlerin sonucudur ve altı aylık bir dönemi kapsaması beklenmektedir. Yardım çağrısı özellikle acildir, çünkü tayfunun ağır biçimde etkilediği yörelerde elektrik, temiz su, yiyecek ve ilaç sıkıntısı ileri düzeydedir.

devamı

Haiyan tayfunundan etkilenen çocukların sayısı 4 milyona çıkarken UNICEF acil yardımlarını artırıyor

MANİLA/NEW YORK/KOPENHAG, 10 Kasım 2013 - UNICEF, 8 Kasım'da Filipinlerde Haiyan olarak bilinen büyük tayfunun yıkıma uğrattığı yörelere yardım malzemeleri yetiştirmeye çalışıyor. En son tahminler, bu büyük felaketten 4 milyon civarında çocuğun etkilenmiş olabileceğine işaret ediyor.

devamı

Eğitim için Birleşelim!

5 Kasım 2013: Türkiye'nin güneydoğusundaki İslahiye mülteci kampında yaşayan Suriyeli çocuklar, UNICEF tarafından inşa edilen okullarının resmi açılışını mutlulukla karşıladı. Hava aşırı bulutlu ve kapalı olmasına karşın bu durum coşkuyu ve Suriyeli öğrencilerin, diplomatların ve Türk resmi yetkililerin oluşturduğu renkli görüntüyü gölgelemedi.
devamı

AB Büyükelçileri Islahiye kampında UNICEF çalışmalarını gözlemledi

Ayberk Yurtsever / Islahiye, Gaziantep / Kasım 2013

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri büyükelçilerinden oluşan kalabalık bir heyet, Gaziantep'te Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonlar aracılığıyla gerçekleştirilen çalışmaları yerinde görmek üzere Islahiye kampını ziyaret etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati başkanlığındaki heyete 12 ülke büyükelçi düzeyinde, 2 ülke ise müsteşar düzeyinde katılım sağladı. Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İrlanda, Estonya, Litvanya, Macaristan, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Polonya büyükelçileri ve İsveç ve Slovenya Büyükelçiliği müsteşarları temasları kapsamında UNICEF Çocuk Dostu Alanı ve UNICEF tarafından yaptırılan prefabrik okulu da ziyaret ettiler.

devamı