Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ekim > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (10/2013)

Küresel El Yıkama Gününde UNICEF: Kalıcı yararlar için basit bir çözüm - güç ellerimizde

NEW YORK, 15 Ekim 2013 - Dünya Küresel El Yıkama Günlerinin altıncısını beklerken UNICEF'ten gelen yeni haberlere göre her gün 5 yaşından küçük 1.400 çocuk, temiz su, sanitasyon ve temel hijyen eksikliğinden kaynaklanan ishal nedeniyle ölmektedir.

UNICEF'in Su, Sanitasyon ve Hijyen (WASH) programlarının küresel başkanı Sanjay Wijesekera konuya ilişkin şunları söyledi: "Ellerin sabunla yıkanması gibi basit bir iş çocukların yaşamını kurtarmanın en etkili yollarından biridir. Yemek yemeden önce ve tuvaletten sonra ellerin yıkanması ishalin yaygınlaşmasını önlemekte, çocukların ve toplumun yaşamı ve refahı üzerinde kalıcı olumlu etkiler yaratmaktadır."

devamı

Dünya Kız Çocukları Günü: İnovasyon daha çok kız çocuğun okula gitmesini ve öğrenmesini sağlıyor

NEW YORK, 11 Ekim 2013 - UNICEF, ikinci Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla bugün yaptığı açıklamada daha çok kız çocuğunun okula gitmesinde ve öğrenimin kalitesinin tüm çocuklar için artırılmasında inovasyonun gücünü vurguladı.

Okul dışı kız çocuğu sayısındaki azalmaya rağmen bugün dünyada çok sayıda kız çocuğu kaliteli eğitim alamıyor ve potansiyelini tam gerçekleştirme fırsatı bulamıyor. Kanıtlar, bir kız çocuğunun ortaöğretime sadece bir yıl devam etmesinin bile gelecekteki kazancını yüzde 25 artıracağını ortaya koymaktadır. Ancak bugün, 31 milyonu ilkokul çağında olmak üzere milyonlarca kız çocuğu okula gidemiyor.

devamı

UNICEF: Çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için köklerine saldırmak gerekir

BRASİLİA, 8 Ekim 2013 - Çocuk İşçiliği III Küresel Konferansı Brasilia'da başlarken, UNICEF hükümetlerin, uluslararası kuruluşların, sivil toplumun, özel sektörün, çocukların ve ailelerinin entegre yaklaşımının çocuk işçiliğine son verilmesinde anahtar rol oynayacağını belirtti.

UNICEF, ILO'dan gelen son rakamları memnuniyetle karşıladı. Bu verilere göre 5 yaşından 17 yaşına kadar olan çocuklarda çalışma durumu 2000 yılından bu yana üçte bir azalarak 246 milyondan 168 milyona indi. Bu, iyi bir haberdir; çünkü çocuk işçiliği çocuğun fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından zararlı sonuçları olan ciddi bir çocuk hakları ihlalidir.

devamı

Boğaz'da Eşsiz Konser: Okul Öncesi Eğitime Destek İçin UNICEF'in İyi Niyet Elçileri İş Başında

Kandilli'nin doğal güzellikleriyle sarmalanmış, Piyer Loti ve Yahya Kemal gibi yazarların çok sevdiği buluşma yeri, Irak Kralı Faysal ve Fransız Prensesi Eugine gibi ünlüleri ağırlamış tarihi Kıbrıslı Yalısı bu kez UNICEF İyi Niyet Elçilerinin eşsiz konserine ev sahipliği yaptı.

Dünyanın en büyük kemancılarından biri kabul edilen ve 1997 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi seçilen ilk klasik müzik sanatçısı olan Maxim Vengerov, ülkemizin klasik müzik dünyasına armağan ettiği büyük piyanistlerimizden, 2003 yılından bu yana UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak pek çok yardım konseri gerçekleştirmiş Gülsin Onay ile "Okul Öncesi Eğitim" projesi için İstanbul'da bir araya geldi. Resital boyunca kendisine Piyanist Vag Papien'in eşlik ettiği Maxim Vengerov, Piyanist Gülsin Onay'ın eşliği ile finali gerçekleştirdi.

devamı

"3-4-5 Erken Eğitimi Seç!" ile En Dezavantajlı Durumda Olan 12.000 Çocuk Daha Ücretsiz Okul Öncesi Eğitime Kazandırıldı!

İstanbul, 4 Ekim 2013- Maddi imkansızlıklar nedeniyle nitelikli erken çocukluk eğitiminden faydalanamayan 12.000 çocuğa bu eğitimden faydalanma imkanı yaratıldı. 80 ilde 23.000 eğitmen güncel "Okul Öncesi Eğitim Programı Uygulayıcı Eğitimleri"ne tabi tutuldu.
devamı

Suriye konusunda UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Maria Calivis'in Açıklaması

AMMAN,1 Ekim 2013 - UNICEF 29 Eylül'de Suriye'nin kuzeydoğusundaki Rakka'da bir ortaokula yapılan hava saldırında en az 12 çocuğun öldüğünün bildirilmesiyle dehşete düşmüştür. Olay yerinden gelen haberler yeni okul yılının ilk günü olan Pazar sabah saat 8 civarında gerçekleşen İbn Tufail Ticaret Ortaokulu saldırısında çoğu öğrenci toplam 14 kişinin öldüğünü söylemektedir.

devamı