Anasayfa > Basın Merkezi > 2012 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2012)

Şeyda'nın Londra Olimpiyat Meşalesi Koşusu Günlüğü

Uluslararası İlham Projesi kapsamında Olimpiyat Meşalesi'ni taşıyacak şanslı isimlerden biri olarak seçilen ve bu bağlamda 24-30 Haziran 2012 tarihleri arasında İngiltere'de olan Ankara Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi öğrencisi Şeydanur Kabasakal bu deneyimini bir günlüğe döktü ve bizlerle paylaştı. İşte eşlikçisi Nalan Uysal'la birlikte İngiltere'de unutulmaz bir deneyim yaşayan Şeyda'nın kaleminden Olimpiyat Meşalesi taşıma gururu...

devamı

TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi'nin Yeni Üyeleri ve UNICEF TBMM'de Biraraya Geldiler

2008 yılında TBMM ve UNICEF işbirliğinde kurulan Çocuk Hakları İzleme Komitesi 2009 yılında web sitesini açarak çocuk ve gençlere kendilerine ait konuları milletvekilleriyle paylaşma olanağı sundu.

devamı

Söz Küçüğün: Bir Çocuk Hakları Oyunu Eğitim Programı ile Çocuklar Haklarını Öğreniyor

Habitat için Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi'nin ortaklaşa düzenleyeceği Söz Küçüğün: Bir Çocuk Hakları Oyunu eğitim programını 15-19 Temmuz 2012 tarihlerinde İstanbul'da başlıyor. Eğitimin sonunda 11-15 yaş arasındaki çocukların Çocuk Hakları konusunda algılarının gelişmesi amaçlanıyor.
devamı

Dünya Önlenebilir Çocuk Ölümlerine Son Verecek Süreci Hızlandırmak üzere Birleşiyor

Washington, D.C., 14 Haziran 2012 - Bugün 80'den fazla hükümetin yanı sıra özel sektörden, sivil topumdan ve dinsel kuruluşlardan çok sayıda ortak "Çocuk Yaşatma: Eyleme Çağrı" adını taşıyan üst düzey forumda bir araya geliyor. Forum, çocukların yaşamlarını kurtarmak amacıyla kalıcı bir küresel çaba başlatmak üzere Etiyopya, Hindistan ve ABD hükümetleri tarafından UNICEF'le işbirliği halinde düzenlenmektedir.

devamı

ÇOCUK YAŞATMA - EYLEME ÇAĞRI: Küresel Liderler Önlenebilir Çocuk Ölümlerine Son Vermede İzlenecek Yolu Belirliyor

WASHINGTON, D.C. - Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve Etiyopya Hükümetleri, UNICEF'le işbirliği halinde "Çocuk Yaşatma: Eyleme Çağrı" toplantısını 14-15 Haziran 2012'de Washington D.C.'de gerçekleştirecek. Eyleme Çağrı, çocukların yaşamlarını kurtarmaya yönelik uzun dönemli bir çabayı başlatmak üzere 700 lideri ve küresel uzmanı bir araya getirmektedir. Bu toplantıyla birlikte yeni bir girişim başlatılmış olacaktır" Çocuk Yaşatma Hedefine Bağlılık: Yenilenen bir Söz. UNICEF'in başını çektiği bu girişim, dünyanın önlenebilir çocuk ölümlerine son verme taahhüdünün yenilenmesi anlamına gelmektedir.

devamı

UNICEF ve Unun Zenginleştirilmesi Girişimi Demir Eksikliği'nin Unun Zenginleştirilmesi Yoluyla Azaltılabileceğini Savunuyor

UNICEF ve Unun Zenginleştirilmesi Girişimi 12-15 Haziran 2012 tarihlerinde Ankara'da bir çalıştay düzenliyor. Çalıştayın amacı, mikronütriyen (vitamin ve mineral) yetersizlikleri ve bu sorunun çözümüne yönelik başta gıda zenginleştirmesi olmak üzere müdahaleler konusunda duyarlılık yaratmak, zenginleştirme programlarının etkilerine ilişkin deneyimleri paylaşmak ve zenginleştirme çabalarına destek sağlamaktır.

devamı

UNICEF 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü dolayısıyla "Çocuk Hakları ve İş İlkelerini" bir kez daha anımsattı

Çocuk işçiliği, çocukların düzgün bir çocukluk yaşamalarına engel olur. Çocuk işçiliği, yoksulluğun kuşaktan kuşağa aktarımını pekiştirir, ülke ekonomilerine zarar verir ve Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasını engellemektedir. Çocuk işçiliği, toplumsal eşitsizliklerin yalnızca nedeni değil, aynı zamanda ayrımcılıkla pekişen sonucudur.

devamı

UNICEF Türkiye Ofisi Ankara Çocuk Dostu İl Meclisi üyesi çocuklar için eğitim düzenledi

5 Haziran 2012, ANKARA - UNICEF Türkiye Ofisi çalışanları Ankara Çocuk Dostu İl Meclisi üyesi 121 çocuğa sağlık, çocuk hakları, eğitim ve medya konularında eğitim düzenlediler.

devamı

TÜRKİYE'DE ÇOCUK HAKLARININ DURUMU DEĞERLENDİRİLİYOR

Çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesi alanında Türkiye'nin sergilediği çabalar 1 Haziran'da Cenevre'de Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi tarafından değerlendirilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in Cenevre'de geniş bir Türk heyetine başkanlık etmesi beklenmektedir. Oturum, interaktif diyalog şeklinde, kamuya açık olarak gerçekleştirilecektir. Katılımcılar arasında UNICEF görevlileri ve sivil toplum kuruluşları da yer alacaktır.
devamı