Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2011)

23 Nisan'da Çocuklara Verdiğimiz Sözleri Yenileyelim!

22 Nisan 2011, ANKARA - UNICEF Türkiye'deki tüm çocukların "Egemenlik ve Çocuk Bayramını" ve TBMM'nin kuruluşunu 91. yıldönümünü kutluyor.
devamı

Dostluk Treni Yolcuları Erzurum'da Çocuk Müze Odası'nı Açtılar!

21 Nisan 2011, Erzurum - Dostluk treni yolcuları Erzurum'da da coşkuyla karşılandı. Karşılama töreninde çocukların hazırladığı çeşitli folklor ve koro gösterilerilerinden sonra Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk çocukların kültürel mirasa sahip çıkmasının önemini vurgulayan bir konuşma yaptı. Tren Garı'ndaki gösterilerden sonra hep birlikte Erzurum Atatürk Evi'nde kurulmuş olan Çocuk Müze Odası'nın açılışına katılındı.

devamı

3. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu Ankara'da Başladı

20 Nisan 2011, ANKARA - 3. Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Uluslararası Sempozyumu bugün düzenlenen açılış töreniyle Ankara'da başladı. Törende Emniyet Genel Müdürlüğü Ana Komuta Kontrol Dairesi Başkanı Müslüm Sayli, Milletvekili Halide İncekara ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban açılış konuşmaları yaptılar.

devamı

Çocuk Dostluk Treni Ankara'dan Uğurlandı

19 Nisan 2011, ANKARADostluk Treni yolcuları 19 Nisan akşamı Ankara'dan Sivas'a doğru yola çıktılar. Uğurlama törenine Ankaradaki görevliler, akademisyenler ve SHCEK Kurumlarından çocuklar katıldılar. Tören sırasında çocuklar Seğmen gösterisi yaparken, Polis Armoni Orkestrası da popüler şarkılarla çocukları coşturdular. Törende konuşan İl Kültür Müdürü Doğan Acer ve Ankara Universitesi Rektörü Cemal Taluğ ise kültürel değerlerin ve tarihin önemi ve dostluğun değerini vurgulayan konuşmalarla çocukları Sivas'a uğurladılar.
devamı

Çocuklar İstanbul'dan Kars'a Dostluk Treniyle Gidiyor!

BM Ortak Programı kapsamında, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve T.C. Devlet Demiryolları arasında imzalanan özel bir protokolle çocuklara tahsis edilen 8 vagonluk "Dostluk Treni" 18 Nisan Pazartesi saat 10.00'da Haydarpaşa Garı'ndan törenlerle Kars'a doğru yola çıkacak.

devamı

Çocukların İstanbul'dan Kars'a Dostluk Treniyle Yolculuğu 18 Nisan'da Başladı!

Türkiye'nin ilk Çocuk Müze Odası'nı Ocak ayında Kars'ta açan Doğu Anadolu'da Kültür Turizmi için İttifaklar BM Ortak Programı şimdi İstanbul'dan Kars'a bir tren seyahati düzenliyor. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK), BM Ortak Programı, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde, çocuk haklarını baz alarak kültürel miras konusunda çocuklarda bir bilinç oluşturma ve İl Çocuk Hakları Komiteleri'nin faaliyetlerini paylaşma hedefiyle "Dostluk Treni" adı altında gerçekleştirilecek özel tren seferi 18 Nisan 2011'de Haydarpaşa'dan başladı.

devamı

Eskişehirliler Dostluk Treni Yolcularını Karanfillerle Karşıladı

18 Nisan 2011, Eskişehir - Akşam yaşanan soğuk ve şiddetli yağışlı havaya rağmen, Barış ve Dostluk Treni yolcularını Eskişehir'de sımsıcak karşılandı. "Çocuklar da vardır," "Her çocuğun yaşama hakkı vardır," "Çocukların nasihattan çok iyi örneğe ihtiyacı vardır" gibi dövizler taşıyan Eskişehirli cocuklar, istasyona inen butün yolculara karanfil dağıttı.

devamı

I. Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi

7 Nisan 2011, ANKARA - I. Ulusal Gelişimsel Pediatri Kongresi'ni Kongre Başkanı Prof. Dr. İlgi Ertem, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Semra Atalay, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Ökten, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. M. Rıfat Köse ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban konuşmalarıyla açıldı.
devamı

Dostluk Treni Yolcuları Sivas'ın Kültürünü ve Tarihini Keşfediyor

Dostluk Treni yolcuları, yerel okullardan gelen çocuklarla birlikte, Çarşamba günü Sivas Arkeoloji Müzesi bahçesinde yerel kültürün müzikle buluştuğu bir festivale katıldı. Eğlencenin ardındaki isimlerse Beyazay Derneği'nden halk müziği sanatçıları Hasan ve Emre Işık, ozanlar Aşık Kaftani ve Aşık Eseri, Buruciye İşitme Engelliler Halk Oyunları Ekibi ve İl Çocuk Esirgeme Kurumunun bakımı altında olan çocuklardı.

devamı

Çocuk Müze Eğitimi Programı Kitapçıkları

Müze Eğitim Programı çocuk bakış açısının BM Ortak Programı'na yansıtılması ve genel hedefe çocuklarla birlikte katkı sağlanması amacıyla UNICEF, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın işbirliği ile geliştirildi. Müze Eğitim Programı'na katılan ve aynı zamanda İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi de olan çocuklar "akran eğitimcisi" olarak kendi illerindeki arkadaşlarını eğittiler. Müze eğitimi sürecinde oluşturulan özel eğitim modülünün Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun işbirliği ile Türkiye'nin diğer illerinde de uygulanması hedefleniyor.
devamı

Diyarbakır ve Mardin - Okul Öncesi Eğitim Kurumları Ziyareti!

UNICEF ve Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden oluşan bir heyet 30 Mart-1 Nisan 2011 tarihleri arasında Okul Öncesi Eğitiminin Güçlendirilmesi projesi kapsamında Diyarbakır ve Mardin'de okul öncesi eğitim kurumlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundular.
devamı