Anasayfa > Basın Merkezi > 2011 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2011)

ULUSLARARASI OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KONGRESİ 11-12 MART 2011

Kongre, "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında, TC Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Projeler Koordinasyon Merkezi Başkanlığı, UNICEF Türkiye Temsilciliği Avrupa Birliği ve Tüm Özel Eğitim Kurumları Derneği (TÖDER)tarafından düzenlenmiştir Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun liderliğinde düzenlenmiştir. Kongre temel bir hak olarak nitelikli Erken Çocukluk Eğitimi ve Bakımı (EÇEB) hizmetlerinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenmiş, Türkiye!den ve dünyadan akademisyenler, uygulayıcılar, politika belirleyiciler, karar vericiler, kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcileri Kongre'ye katılmış ve katkı sağlamışlardır.

devamı

Dünya Kadınlar Günü: Hedefimiz kadın erkek eşitliğinin gerçek anlamda tesis edilmesi

Ankara, 8 Mart (BM Türkiye) - Toplumsal cinsiyet ayrımcılığı küresel bir salgın olarak varlığını sürdürüyor. Ancak, kız çocuklarının okuldan alınarak zorla evlendirildiği, kadınların iş imkanlarının kısıtlı olduğu ve kadına karşı şiddetin günlük hayatın bir parçası haline geldiği bir dünyayı kabullenmek artık mümkün değil.

devamı

UNICEF'ten Tüm Siyasi Partilere Açık Mektup

UNICEF Türkiye Ülke Ofisi olarak yaklaşan 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde Türkiye'deki tüm siyasi partileri parti programlarına aşağıda belirtilen öncelikli çocuk hakları konularını eklemeye davet ediyoruz. Uluslararası verilerin de gösterdiği gibi yoksulluk/yoksunluk zincirini kırmanın ve Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşmanın temel çözümü çocuklara yatırım yapmaktır.

devamı

Japonya'daki deprem ve tsunami ile ilgili UNICEF İcra Direktörü Anthony Lake'in açıklaması

Japonya halkı için bütün dünya birleşmekte iken, biz de UNICEF olarak şiddetli deprem ve tsunamide kaybolan hayatlar için en içten duygularımızı ifade etmek istemekteyiz. Bu çifte felaket ülkeyi ve bütün sevenlerini adeta dondurmuş, şoka uğratmış; bunun yanısıra deprem sonrasının getirdiği yeni tehlikeler hepimizi derin kaygıya sürüklemiştir. Her büyük felakette olduğu gibi, burada da en büyük tehlikeye maruz kalanlar yine çocuklardır. UNICEF Japon Milli Komitesi ile çok yakın çalışma içinde olmamız nedeniyle, bu felaketten etkilenen çocukların korunması ve önümüzdeki günler için yaşamsal önemdeki hizmet için destek teklifimizi kendilerine ilettik.

devamı

Eskişehir'e İki Yeni Anaokulu

UNICEF Türkiye Milli Komitesi'nin desteği ve iki değerli bağışçı, Cemal Ererdi ve Mualla Edgü'nün sayesinde Eskişehirli çocukların iki anaokulu daha var. Anaokullarının açılış töreni UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Talat Halman, UNICEF İyi Niyet Elçisi Türkan Şoray, UNICEF Turkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürü Funda Kocabıyık'ın da katılımlarıyla gerçekleşti.

devamı

UNICEF Türkiye Kış 2011 Bülteni

UNICEF Türkiye Ofisi'nin Kış 2011 bültenini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bültenimizi okumaktan keyif alacağınızı ve bu bülten sayesinde çocuklar için yaptığımız çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edineceğinizi umarız.

devamı

Çocuk ve Gençler Haklarını Oyun, Fiziksel Aktivite ve Spor ile Hayata Geçiriyor!

Geleceğin liderleri engelleri sporun ilham gücüyle aşıyor; Uluslararası İlham Projesi 4 Mart 2011'de Ankara'da tanıtılıyor. Londra 2012 Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları kapsamında oluşturulan, her seviyeden çocuk ve gencin oyun, beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinlik yoluyla gelişimlerinin desteklenmesi için geliştirilen "Uluslararası İlham" projesi, Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu'nun ev sahipliğinde tanıtıldı.

devamı

UNICEF'ten Libya'daki çalkantının neden olduğu insani ihtiyaçlara yanıt vermek için personel ve malzeme seferberliği

NEW YORK/TUNUS, 2 Mart 2011 - Libya'dan Tunus'a akın eden Tunus vatandaşları ve göçmen işçiler konusunda endişeler sürerken, UNICEF de Libya'nın batı ve doğu sınırlarına personel ve yardım malzemeleri göndermeye başladı.

devamı